Müşteri Hizmetleri

NE KADAR EGELİSİN?

Kendine özgü ağzı ve eşsiz doğal güzelliklere sahip olan Ege bölgesi, birbirinden renkli ve sıcakkanlı insanlarıyla bilinir. Lezzetli yemekleri, zeytin ağaçlarından elde edilen zeytin ve zeytinyağı gibi tüm güzellikleri bünyesinde barındıran Ege bölgesi, aynı zamanda pek çok kişinin tatil amaçlı tercih ettiği bölgeler arasında yer alır. Ege bölgesinde çeşitli tarihi güzellikler yer aldığı için yıl boyu pek çok turisti bölgede gezinirken görmek mümkündür. Eski medeniyetler ev sahipliği yapan bölge, bu sebeple tarihi açıdan da gelişmiş zengin bir kültüre sahiptir. Gelişmiş müzik kültürü, bölgenin birbirinden lezzetli yöresel yemekleri ve Ege’nin yöresel oyunları, Ege bölgesini kültürel açıdan zengin kılar.

İlginizi çekebilir; https://www.egebazaar.com/sizi-egeye-goturecek-sonbahar-sweatshirt-cesitleri-pmm5


Ege Bölgesinin Müzik Kültürü Nedir?

Ege bölgesinin eşsiz güzellikleri arasında, bölgenin gelişmiş müzik kültürü de yer almaktadır. Zengin bir müzik kültürüne sahip olan Ege bölgesi uzun hava türküleri de kapsar. Yöre halkının da çokça bildiği uzun hava türkülerin sonu oyun havalarıyla biterek eğlenceli anlar yaşanması sağlanır. Ege bölgesinde sıklıkla tercih edilen çalgılar arasında, bağlama, zil, def, kaşık, divan sazı, kabak kemane, dilsiz kaval, zurna, tambura ve davul yer alır. Ege’yle özdeşleşen yöresel oyunların başında gelen zeybek oyununun müziği de bölge halkı tarafından çeşitli eğlencelerde çalınır. Ağır zeybek, çömlek kırdıran hava, çörtem ağzı ve zeybek oyun havası, Ege bölgesinde yer alan müzik kültürünü yansıtır. Renkli bir müzik kültürünü bünyesinde barındıran Ege bölgesi bu çeşitliliğini tarih boyunca bölgede yaşamış medeniyetlere borçludur.

Ege Bölgesinin Yöresel Oyunları Nelerdir?

Ege bölgesinde icra edilen yöresel oyunların başında zeybek oyunu yer alır. Ege bölgesi denince akla ilk olarak zeybek oyunu gelir. Bölgede oynanan halk oyunlarına da genel olarak zeybek denmektedir. Yaygın bir şekilde bilinen zeybek oyunu, efelerin oyunu olarak da tanıtılır. Bölge halkı başta olmak üzere pek çok kişinin sergilediği zeybek oyununda genellikle dize vurma, yürüyüş ve çökme gibi figürler görülür. Ege bölgesinde zeybek oyunu çoğu zaman düğünlerde ve çeşitli eğlencelerde oynanır. Ege bölgesinde yer alan Uşak, Denizli ve İzmir gibi illerde oynanan Harmandalı zeybeği de bölgenin yöresel oyunları arasında yer alır.

Ege Bölgesinin Yöresel Yemekleri Nelerdir?


Oldukça sağlıklı olarak bilinen Ege bölgesi yemekleri, ağırlıklı olarak balık ve sebzelerden meydana gelir. Doğadan elde edilen otlar ile hazırlanan otlu börek, yöreyle oldukça özdeşleşen bir hamur işidir. Zeytinyağlılar arasında bulunan, barbunya, bamya, börülce gibi yemekler de Ege’nin bilinen tatları arasındadır. Şevketi bostan gibi otlarla hazırlanan yemekler, oldukça sağlıklı ve doyurucudur. Kabak çiçeği dolması, İzmir köfte ve çökertme kebabı gibi lezzetler de Ege’ye özgü yemekler arasında yer alır. Ege bölgesi yemeklerinin neredeyse hepsi zeytinyağı eşliğinde pişirilir. Bu sebeple Ege bölgesinin yöresel yemekleri hakkında, sağlıklı ve doyurucu olduğu çıkarımını yapmak mümkündür.


İlginizi çekebilir; https://www.egebazaar.com/geliverin-gari-ege-agzinin-guzelligi-pmm4

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.